جلد کتاب ریفکتورینگ رابط کاربری اثر ادم وتن و استیو شوگر

ویدیوکتاب ریفکتورینگ رابط کاربری

Refactoring UI

بازسازی رابط کاربری
،
جادوی رابط کاربری
Goodreads Logo 64px

فصل‌های ویدیوکتاب

بخش اول: شروع از خط آغاز

این کتاب درباره چیست؟

نویسندگان کتاب ریفکتورینگ رابط کاربری (Refactoring UI) با یک ادعای جالب کتاب خود را معرفی می‌کنند: «بدون اتکا به یک دیزاینر، ایده‌های خود را عالی جلوه دهید. بیاموزید که با استفاده از تکنیک‌های خاصی که از دیدگاه یک توسعه‌دهنده (developer) توضیح داده شده، چگونه خودتان رابط‌های کاربری زیبا دیزاین کنید.»
البته این نوع معرفی بدین خاطر است که تمرکز مطالب کتاب بیش‌تر بر روی دیزاین با استفاده از تکنیک‌هاست، نه بر اساس استعداد هنری. در دوره‌های تخصصی دیزاین روی اصول سطح بالایی مثل تئوری رنگ‌ها، تایپوگرافی و غیره تمرکز می‌کنند. بحثی در اهمیت این اصول نیست ولی این کتاب، هدفش را بیش‌تر روی نکته‌های منطقی و ملموس که نیازی به دانش تخصصی دیزاین ندارند قرار داده است. مثلا استفاده کم‌تر از borderها و افزایش فضاهای خالی برای این‌که دیزاین ما خلوت‌تر به نظر آید، یکی از این نکته‌های کاربردی است.
یکی از مزیت‌های این کتاب این است که حاصل برآیند تجربیات یک توسعه دهنده فول استک (ادم وتن Adam Wathan) و یک دیزاینر بصری (استیو شوگر Steve Schoger) است که سال‌ها در کنار یک‌دیگر پروژه‌های متعددی را دیزاین و توسعه داده‌اند. به عبارت دیگر، در نگارش این کتاب از هر دو تخصص دیزاین و کدنویسی استفاده شده و در واقع تفکر منطقی و تحلیلی یک برنامه‌نویس و دیدگاه شهودی و خلاق یک دیزاینر تلفیق شده‌اند. ادم و استیو همه آن چیزهایی که در مورد دیزاین می‌دانند و دقیقا همان چیزی که خود در برای بهتر ساختن دیزاین پروژه‌های خود نیاز دارند، را در قالب مطالب کتاب و متریال آموزشی تکمیلی (به‌صورت یک بسته جامع) ارائه داده‌اند.

علاوه بر متن کتاب، محتویات تکمیلی این ویدیوکتاب چیست؟

در این ویدیوکتاب فقط متن کتاب پوشش داده نمی‌شود و بلکه تمامی محتویات پکیج کامل سایت refactoringui.com بنابراین محتویات پکیج شامل موارد زیر خواهد بود:

  • کتاب 218 صفحه‌ای، شامل 8 بخش و 50 فصل
  • سه آموزش عمیق ویدیویی، شامل مثال‌ها و مطالب تکمیلی
  • گالری کامیپونت‌ها به عنوان منبع الهام، شامل بیش از 200 ایده برای کامپیونت و چیدمان (layout) آن‌ها
  • بیش از دوازده پالت رنگی جامع، مناسب رابط‌های کاربری وب‌سایت و اپلیکیشن
  • گلچین فونت‌های دسته‌بندی شده، شامل بیش از 30 پیشنهاد فونت بر اساس مورد کاربرد
  • کتابخانه آیکون اختصاصی، شامل 200 آیکون SVG با قابلیت شخص‌سازی

همه مطالب و نکته‌هایی که برای شروع دیزاین و خلق محصولات بصری بهتر نیاز دارید در این پکیج به‌طور یک‌جا قرار داده شده است.

محتویات پکیج جامع ریفکتورینگ UI

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

این کتاب به معنای واقعی کلمه شامل همه موارد لازم برای شروع دیزاین وب است که در فصل‌های کوتاه و آسان برای خواندن خلاصه شده است. مطالب هر فصل تا حد ممکن مستقل در نظر گرفته شده‌اند و می‌توان آن‌ها را تقریباً به هر ترتیبی مطالعه کرد. علاوه بر این، در سه آموزش ویدیویی نیز به‌طور عمیق و جامع نحوه استفاده از تمام ایده‌های کتاب و اعمال آن‌ها با استفاده از سه سناریو دیزاین رابط کاربری رایج توضیح داده شده است.
این کتاب بسیار شبیه به پست‌های وبلاگ نوشته شده است تا هر جمله حاوی مطلب ارزشمندی باشد و تکرار چندین باره برخی مطالب و ایده‌ها (مشابه بعضی کتاب‌ها) پرهیز شده است تا بیهوده تعداد صفحات کتاب افزایش پیدا نکند.