دونالد نورمن نویسنده کتاب دیزاین چیزهای روزمره

دانولد نورمن

Donald A. Norman

درباره نویسنده

دانولد نورمن Don A. Norman یکی از هم‌بنیانگذاران و سرپرست آموزش NNGroup (گروه نیلسن-نورمن) است که یک گروه مشاوره و آمورشی در حوزه کاربردپذیری (usability) و تعامل انسان و کامپیوتر است و جیکوب نیلسن و بروس تاگنازینی (تاگ معروف) نیز در این گروه حضور دارند. وی هم‌چنین مشاوره شرکت‌های متعددی از جمله پاناسونیک، تویوتا و TED بوده و از اعضای هیئت تحریریه Encyclopedia Britannica (دانش‌نامه بریتانیکا) به شمار می‌آید. او مدال بنجامین فرانکلین در کامپیوتر و علوم شناختی و مدال سر میشا بلک را برای مشارکت فراوان در آموزش دیزاین دریافت کرد.
تحصیلات رسمی دان نورمن در رشته‌های روان‌شناسی و مهندسی برق بوده است. وی تجربه استادی و حضور در هیئت علمی دانشگاه‌های سن دیگو کالیفرنیا (رشته علوم شناختی)، نورث وسترنن (علوم کامپیوتر) و KAIST (در کره جنونی) را داشته است و بخش عمده‌ای از سوابق پژوهشی وی در حوزه‌های دیزاین کاربر-محور و علوم شناختی می‌باشد. او همچنین در صنعت در جایگاه‌های شغلی VP در اپل و مدیر اجرایی در HP فعالیت کرده است. تاکید اصلی او استراتژی دیزاین است، یعنی چگونه دیزاینرها و تفکر دیزان می‌توانند به ایجاد نوآوری تدریجی و تحول‌آفرین در شرکت‌ها کمک کنند.

او به خاطر کتاب‌های «دیزاین چیزهای روزمره»، «دیزاین حسی»، «زندگی با پیچیدگی» و «دیزاین چیزهای آینده» شهرت دارد و آخرین کتابش «دیزاین برای جهانی بهتر: معنادار، تداوم‌پذیر، با محوریت انسانیت» است که حاصل تجربیات غنی وی بوده و در آن به برخی از مبرم‌ترین مشکلات پیش روی جهان امروز پرداخته است.
وب‌سایت شخصی نورمن www.jnd.org (مخفف just-noticeable difference) است که در آن می‌توانید به مقالات، مصاحبه‌ها و فصل‌هایی از کتاب‌هایش دسترسی پیدا کنید.

کتاب‌های نویسنده