پس از بدست آوردن ایده اولیه برای استارت آپ خود نیاز است بفهمید آیا محصول شما نیاز بازار را برآورده میکند یا نه ؟ شما با یک فرض اولیه کار را شروع می کنید ولی نمی دانید که فرضیات شما در مورد نیاز مشتری درست است یا نه ! . در واقع MVP ( کمینه محصول پذیرفتنی ) این امکان را برای شما فراهم می کند تا قبل از اینکه زمان و پول خود را از دست دهید خیلی سریع محصول خود را تست کنید . 

کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP چیست ؟

کمینه محصول پذیرفتنی MVP  روشی برای توسعه محصول است قبل از آنکه محصول نهایی وارد بازار شود . مدیران محصول و استارت آپها با این روش پیش بینی ها و فرضیات خود را در مورد محصول و مشتری تست می کنند . هدف یادگیری تیم در مورد محصول با صرف کمترین زمان و انرژی ممکن است . ساخت MVP یک فرآیند چرخشی به صورت ایجاد، اندازه گیری و اصلاح است تا به نقطه مطلوب برسید .

هر شرکت استارت آپی که محصول جدیدی برای اولین بار ارایه می دهد با یک مدل ابتدایی با حداقل امکانات ( فیچر ) شروع می کند. حتی گوگل در آغاز کار خود با یک صفحه ساده HTML شروع کرد تا درک درستی از رفتار کاربران داشته باشد . MVP ها به شرکتهای نوپا کمک می کنند مساله مشتری را درک کرده و بهترین راه حل را برای آنها ارایه دهند . 

تفاوت نمونه اولیه ( Prototype ) با کمینه محصول پذیرفتنی ( MVP ) 

تصور غلط آن است که فکر کنید نمونه اولیه با کمینه محصول پذیرفتنی یکسان است ؛ تفاوت اصلی دراین است که کمینه محصول پذیرفتنی MVP نسخه اولیه محصول با امکانات محدود است در صورتی که نمونه اولیه ( Prototype ) پس از آزمایش اولیه حذف می شود . ما از نمونه اولیه به کمینه محصول می رسیم . در شکل زیر به تفاوت آنها اشاره شده است .

تفاوت محصول اولیه و کمینه محصول پذیرفتنی

نمونه اولیه و MVP

پرسشهایی که قبل از ساخت کمینه محصول نیاز است از خود بپرسید

محصول شما چه مساله ای را حل می کند

هر محصولی که ساخته می شود ، مساله ای خاص را حل می کند ؛ اگر چنین نباشد محصول شما در بازار شکست خواهد خورد . برای اینکه محصول در بازار به عمر خود ادامه دهد نیاز است کمینه محصول آزمایش شود . به ۱۵ روش می توانیم MVP  خود را آزمایش کنید . 

بازار هدف شما کجاست ؟

هر محصولی نیاز است یک بازار خاص را مورد هدف قرار دهد مثلا اسنپ چت برای نوجوانانی که می خواهند با هم چت کنند ایجاد شده است . تصمیم گیری در مورد آغاز کار بسیار مهم هست و اینکه چه ارزش ویژه ای برای آنها خلق می کنید . بیش از ۴۲% استارت آپ ها به خاطر انتخاب نکردن بازار هدف مناسب شکست می خوردند . 

آیا محصول شما قابل توسعه و گسترش است ؟

مطمئا قابلیت گسترش استارت آپ برای سرمایه گذارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . این رشد از دو جنبه قابل بررسی است

۱ – ساختار هزینه

۲ – ساختار نرخ بازگشت

با توسعه محصول هزینه ها کاهش یا افزایش خواهند یافت . در این حالت با دو نوع استارت آپ مواجه هستیم ؛ استارت آپهایی مثل نرم افزار های موبایل یا اینترنت اشیا که با توسعه استارت آپ تنها کمی هزینه هاست و مدیریت داده ها افزایش می یابد و در نوع دوم استارت آپ ها ، مثل فروشگاه های اینترنتی که با توسعه استارت آپ نیاز به انبارهای بزرگ و مدیریت پرسنل بیشتر و بیشتر خواهد شد و هزینه ها در حالت توسعه رشد چشمگیری خواهند داشت در زیر نمودار توسعه و هزینه ها برای دو نوع استارت آپ آمده است . 

مقیاس و هزینه MVP

استارت آپ هایی که رشد آنها با هزینه ها به صورت موازی هم حرکت می کنند

مقیاس و هزینه MVP

استارت آپ هایی که رشد آنها زیاد بوده و هزینه در مقیاس با رشد خیلی کم است

آیا تجربه کاربری محصول شما بخوبی طراحی شده است ؟

جمله ای معروف از تجربه کاربری داریم که می گوید : 

                                            سادگی نهایت کمال است

بنابرین تا می توانید محصولی ارایه دهید که از نظر کاربری ساده باشد . نیاز نیست از ابتدا نگران تجربه کاربری UX باشید . تنها مطمئن شوید که محصول برای کاربر قابل فهم است و بخوبی می تواند در مسیر تعیین شده و هدف مورد نظر به آسانی حرکت کند . بهتر است محصول در ابتدا توسط تیم خود شما تست شود و سپس تست بتا رو انجام دهید .

نکاتی که به هنگام ساخت MVP باید به آنها توجه کنید

در زیر به مواردی که نیاز است در هنگام ساخت کمینه محصول پذیرفتنی به آن توجه کنید آمده است 

سنجش و معیاری برای موفقیت داشته باشید

شاید خیلی واضح به نظر برسد اما خیلی از بانیان استارت آپ ها معیار موفقیت خود را تعریف نکرده اند . سعی کنید این معیار به صورت قابل شمارش باشد تا بتوانید نرخ باز گشت سرمایه را حساب کنید . یک هدف بلند مدت تعیین کنید نه فقط برای کمینه محصول پذیرفتنی . از خود بپرسید چرا من می خواهم MVP را درست کنم . مدل تجاری من چگونه است ؟ یکی از مهمترین معیارها آن است که من تا سال آینده مثلا ۱۰۰۰ مشتری که بابت محصول و خدمات پول پرداخت می کنند کسب کنم .

آخرین هدف کاربر را مشخص کنید

تصور کنید در حال ساختن یک نرم افزار ویرایش عکس هستید در این حالت کاربران قصد دارند توسط فیلترها عکس را ویرایش کنند ؛ سفر کاربر را رسم کنید و اینکه چگونه از ابتدا تا انتها با نرم افزار تعامل خواهند داشت . این فرآیند به شما کمک می کند بفهمید  چند مرحله نیاز است تا کاربر به هدف و نتیجه مطلوب خود دست یابد .  پس از ایجاد مراحل ذکر شده به این فکر کنید چگونه می توانید این مراحل را به حداقل برسانید تا بیشترین ارزش در کمترین زمان ممکن را برای مشتری و کاربر خلق کنید .

به درد و مساله اصلی مشتری پاسخ دهید

تنها دلیلی که همه این تلاش ها را انجام می دهید آن است که می خواهید مشکلی از کاربر را حل کنید و اینکه بتوانید حول آن یک تجارت پایدار ایجاد کنید . بنابراین درد و رنج اصلی کاربر را شناسایی کنید و سپس کمینه محصول پذیرفتی را حول آن بسازید .

تفاوت نمونه اولیه و MVP

امکانات نرم فزار را اولویت بندی کنید

کمینه محصول در واقع محصول نهایی که وارد بازار می شود نیست پس سعی نکنید محصول همه چیز داشته باشد . فقط با امکانات اصلی و ضروری آغاز کنید که درد و مشکل اصلی مشتری را حل می کند و در آینده می توانید امکانات بیشتری به آن اضافه کنید . در صورت اضافه کردن امکاناتی که در ابتدا ضرورت ندارد وقت و انرژی خود را تلف می کنید . 

کلام آخر
در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با کمینه محصول پذیرفتنی MVP و اهمیت آن در عرضه محصول آشنا کنیم و اینکه چگونه با ساخت آن می توانید تلفات انرژی ، پول و زمان خود را به حداقل ممکن برسانید . در مقاله بعد به انواع روشهای موثر برای تست کردن و ساخت MVP اشاره می کنیم . به امید آنکه محصول عالی برای مشتریان خود خلق کنید .